شهرستان بویین میاندشت :


بویین میاندشت ای سرای عشق و ایثار

ای سرزمین پنج قوم پاک و بیدار

چشم و چراغ روشن نصف جهانی

بادا جهانت تا ابد از نور سرشار


 

اقلیم شهرستان به سه ناحیه ی:1ـ بسیار مرطوب و خنک با زمستان های بسیار سرد وطولانی 2ـ  نیمه مرطوب و معتدل با زمستان های سرد 3ـ ناحیه ای محدود با برف دائمی تقسیم می شود.

این شهرستان بر اساس یافته های دیرینه شناسان در دوران سوم زمین شناسی پدید آمده و از قدمت چندین هزار ساله برخوردار است به گونه ای که می توان در جای جای آن آثار و بقایای به جا مانده  از نخستین ساکنین این شهر را مشاهده نمود. در کنار این پیشینه ی تاریخی، تنوع زیست محیطی و وجود گونه های مختلف گیاهی که اکثرا کاربرد دارویی و خوراکی دارند به ارزش و اهمیت این منطقه زر خیز افزوده است.

در کنار این ها باید از باغات سر سبز و درختان میوه و وجود چشمه ها و قنات ها نام برد که متاسفانه به دلیل خشکسالی های متمادی و حفاری ها، تعدادی از این چشمه ها و قنات ها خشک شده است اما با این وجود تعدادی از آنها همچنان پرآب، سرسبز و شکوفا هستند که برای گذران اوقات مسافران و خانواده ها بسیار مصفا و دل رباست. در کنار این تنوع زیست محیطی تنوع و تکثر فرهنگی نیز این خطه را در کشور منحصر به فرد کرده است به طوری که شاهد زندگی مسالمت آمیز این پنج قوم می باشیم  و از نکات مهمی که می توان به آن اشاره نمود موضوع وجود امنیت و آمار پایین جرائم انسانی در این شهرستان می باشد.

شهرستان بویین میاندشت در فاصله 170 کیلومتری از مرکز استان همسو با سلسله جبال زاگرس با جمعیتی بیش از 30 هزار نفر و با مساحت تقریبی 1030 کیلومتر مربع و با ارتفاع 2430 متر از سطح دریا به عنوان دومین منطقه مرتفع کشور در غربی ترین نقطه استان اصفهان قرار دارد. این شهرستان از طرف شمال به شهرستان خوانسار،از طرف غرب به استان لرستان، از طرف جنوب به شهرستان فریدونشهر و از طرف شرق به شهرستان فریدن محدود می شود.

 اقوام این شهرستان به ترتیب اکثریت عبارتند از : گرج، ترک، فارس، لر و ارامنه (مسیحی مذهب) و چهار قوم اول مسلمان و شیعه دوازده  امامی .

این شهرستان دارای دو شهر با نام های بویین میاندشت و افوس و پنج دهستان با نام های گرجی، سردسیر، کرچمبو شمالی، کرچمبو جنوبی و ییلاق و 41 روستا می باشد. این شهرستان دارای آب و هوای کوهستانی با بارش حدود 400 میلی متر  در سال بوده که حداکثر و حداقل دما در نواحی مختلف آن به ترتیب میان 38 + و 39+ سانتیگراد تا 38- و 39- متغیر می باشد.

 


شهرستان 9شهرستان 12
 
 
 

 

جاذبه های طبیعی شهرستان :

ـ سد و سرچشمه افوس: در ضلع جنوب غربی شهرستان در ارتفاعات رشته کوه زاگرس و در نزدیکی شهر افوس واقع شده است این مکان یکی از جاذبه های گردشگری استان شناخته شده که با سرمایه گذاری شهرداری شهر افوس و اداره میراث فرهنگی استان اصفهان امکاناتی همچون : سرویس بهداشتی، پارکینگ و سکوهای مسقف که جریان آب از سرچشمه از میان آن می گذرد فراهم گردیده.


شهرستان 19
شهرستان 14
 

ـ پیست اسکی افوس: این پیست اسکی که در کنار سرچشمه افوس قرار دارد در سال 1393 افتتاح گردید و در فصل زمستان پذیرای میهمانان و ورزشکاران می باشد.

ـ آبشار نوغان: در امتداد رودخانه دائمی قم رود و در فاصله ی 15 کیلومتری غرب شهرستان بویین میاندشت که از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد واقع شده است. ارتفاع آبشار بیش از 10 متر بوده و در امتداد و پائین دست آن رویش درختان بید و صنوبر زیبائی خاصی به منطقه داده است.


شهرستان 6
شهرستان 5
 

ـ تفرجگاه دره حوض: در فاصله حدودا 25 کیلومتری غرب شهرستان با رودخانه و درختان زیبا و کوه های سر به فلک کشیده مکانی بکر و زیبا را برای استراحت مسافرین به وجود آورده است.

ـ دشت لاله های واژگون در روستای ماهورستان: این مکان در قسمت غربی شهرستان و در اراضی و ارتفاعات با وسعت بیش از 1000 هکتار واقع شده است که در فصل اردیبهشت مکانی مناسب برای طبیعت گردان محسوب می شود.

ـ بیشه زار پیلستون: در امتداد رودخانه ای که از ارتفاعات زاگرس و سراب روستای آغچه سرچشمه می گیرد در فاصله 15 کیلومتری مرکز شهرستان قرار گرفته است. با درختان میوه و خودرو  بیشه زاری به وجود آمده که انواع مختلف پرندگان و حیوانات وحشی را می توان در این بیشه زار دید.

ـ سد و سرچشمه آغچه:  که یکی از سر شاخه های رودخانه های دائمی در شهرستان بوده و پس از طی مسیری طولانی به سد گلپایگان می ریزد. از خصوصیات این منطقه بکر و ناب بودن و آب وهوای متنوع آن است.

تفرجگاه های معروف شهرستان عبارتند از:1- سد و سرچشمه افوس 2- تفرجگاه نوغان 3- بیشه زار پیلستون 4- تفرجگاه آغچه 5- آبشار نوغان 6- تفرجگاه دره حوض 7- دشت لاله های واژگون ماهورستان 8- پارک جنگلی محله بوئین 9- پارک جنگلی محله میاندشت 10- سد و سر چشمه آغچه.

اماکن زیارتی شهرستان:

1ـ امام زادگان ابراهیم و احمد واقع در شهر بویین میاندشت

2ـ امام زادگان عبداله،ابراهیم و محمد واقع در شهر افوس

3ـ بقعه شیخ مهزیار واقع در شهر بویین میاندشت محله ششجوان

4ـ زیارتگاه حجتیه واقع در شهر بویین میاندشت

 زیارتگاه بابا جیهون واقع در شهر بویین میاندشت

 

شهرستان 1

 

اماکن تاریخی شهرستان :

حسینیه تاریخی بویین واقع در شهر بویین میاندشت با قدمت حدود 250 سال یکی از بهترین آثار باقیمانده در شهر می باشد که دست نوشته های موجود دراین حسینیه حاکی از قدمت بالای این حسینیه است.

حمام قدیمی واقع در شهر بویین میاندشت محله میاندشت که به همت دوستان میراث فرهنگی مورد مرمت قرار گرفته است.

خانه تاریخی غلامرضا خان واقع در شهر افوس با طراحی و معماری قاجاریه که در دوران پهلوی مورد استفاده قرار می گرفته.

قلعه تاریخی هژبر پور  واقع در روستای تخماقلو ،اثری باقی مانده از دوران صفوی ـ قاجاری که به ثبت ملی میراث فرهنگی رسیده.

حمام قدیمی کرچ واقع در روستای کرچ دارای معماری و قدمت بیش از 200 سال.

  حمام قدیمی حسین آباد واقع در روستای حسین آباد با قدمتی حدود 150 سال.

کلیسای تاریخی زرنه واقع در روستای زرنه با معماری و تزئینات داخلی منحصر به فرد و قدمت بیش از 200 سال

خانه تاریخی رئیسی واقع در روستای ماربر

خانه تاریخی سلطانی واقع در روستای معصوم آباد

10ـ پل تاریخی نوغان واقع در روستای نوغان

 

 

گیاهان داروئی شهرستان:

شهرستان بویین میاندشت از مناطق بسیار مستعد با مراتع و مزارع غنی از گیاهان داروئی خصوصا گونه های وحشی و کمیاب همچون تره کوهی، ریواس می توان به عنوان یکی از قطب های گیاهان داروئی کشور محسوب گردد. در شهرستان بیش از 80 گونه گیاه داروئی شناسایی شده که    می توان به چندین گونه آن از جمله: چای کوهی، ریواس، قدومه، شنگ، گزانگبین، کتیرا، بابونه، موسیر، شیرین بیان، شویدکوهی،  خاک شیر، بارهنگ، بادیا، آویشن، زرین گیاه، گل خطمی، یوم اوران، رازیانه، گل گاوزبان، بابا آدم، گندم، پونه و کنگر اشاره نمود.

 

صنایع دستی شهرستان :

مهمترین صنایع دستی این شهرستان : فرش دستباف، جاجیم، ظروف مینا کاری، گلیم، مشبک و قاب سازی می باشد.

 

سوغات شهرستان:

لبنیات(کشک، کره، روغن، دوغ و ماست) سیب زمینی، گردو، بادام، عدس و عسل مرغوب می باشد.